Connect with us

Bitcoin Haberleri

Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor 2021

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Birtakım uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor …

Tarih:

on

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Birtakım uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor. Başkaları ise o kadar emin değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in en son fiyat düşüşü (veya teknik ve tahminen de daha optimist iseniz “düzeltme”) birçok yatırımcıyı, bilhassa de alana yeni girenleri endişelendirdi. Bitcoin, kripto para piyasası tarihindeki en makûs dolar cinsinden gerilemeyi yaşadığında, birçok nedenden dolayı boğa koşusunun sona erebileceğine dair işaretler gösterdiği biçiminde yorumlandı.

Fakat birçok analist, hala boğa piyasasında olduğumuza ve Bitcoin’in bu düşüşünün gecikmiş olduğuna inanıyor.

Toronto merkezli kripto para borsası alım satım fonu (ETF) 3iQ’nun CEO’su Fred Pye, şimdi ayı piyasasında olmadığımızı ve Bitcoin’in geçen yılki büyük çıkarlarının “sürdürülemez olduğunu” söyledi:

“Geri çekilmenin Çin ile ve onların nasıl baskı altına almak istedikleriyle çok ilgisi var. Piyasa çaresizce bir düzeltme yapmak için bir neden arıyordu – bu mühlet içinde 10.000 dolardan 60.000 dolara giden rastgele bir şey katiyetle mantıklı değil, yalnızca hedge fonlarımızın getiri oranlarına bir bakın, bu sürdürülebilir değil.”

Bitcoin’in yaşadığı cinsten düzeltmeleri teknoloji pay senetlerinin de yaşadığını ve bunun çok olağan olduğunu kelamlarına ekledi.

Quantum Economics’in içerik lider yardımcısı Charles Bouvaird da Pye’ın görüşlerine katıldı ve “kripto kışında (ayı piyasası) değiliz” ve “bunun üzere geri çekilmeler beklenebilir” dedi.

Bitcoin’in geri çekilmesi, geçen hafta milyarder yatırımcı Elon Musk’ın araba şirketi Tesla’nın (Şubat ayında para ünitesine 1,5 milyar dolar yatırım yapan) artık çevresel korkuları münasebet göstererek ödeme için Bitcoin’i kabul etmeyeceğini duyurmasıyla başladı.

Bu, blokzinciri bilgi firması Glassnode’a nazaran “piyasalarda karışıklığa” yol açtı ve insanların varlıklarını satmasına neden oldu. Çin’in merkez bankası ve bir avuç Çinli ödeme şirketi daha sonra kripto para süreçlerini sınırlayan kuralları tekrar düzenleyerek daha fazla piyasa düzensizliğine yol açtı. Ülke birebir vakitte Bitcoin madencilerine de baskı uyguluyor. Çin’in finans komitesi geçen hafta, “finansal riskleri kararlı bir halde önlemek ve denetim etmek” gayesiyle Bitcoin madencilerini izleyeceğini söyledi.

Bitcoin ve daha geniş olan altcoin piyasası tahminen de yeni ve huzursuz yatırımcılar kripto paralarından kurtuldukça kıymet kaybetmeye devam etti.

Bitcoin bilhassa biraz tuhaf bir seyirde olsa da: geçen ay tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 64.000 dolarla bir evvelki yıl 6.875 olan kıymetine kıyasla %826 artış gösterdi. Pye’nin kelamlarıyla: “sürdürülebilir değil”

Klasik finans dünyasındakiler, son zamanlardaki dalgalanmayı, boğa yahut ayı piyasalarından bağımsız olarak, sonsuza dek uzak durmak gerektiğinin bir işareti olarak ele aldı.

9 milyar dolarlık varlık yöneticisi New York City merkezli Treasury Partners’ın genel müdürü Jerry Klein, “Bitcoin’deki son dalgalanma, şirketlerin sağlam kurumsal nakit yatırımları olarak kripto para ünitelerine güvenemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Ayrıyeten ekledi: ”Bir şirket Bitcoin’e nakit yatırdığında, Bitcoin’deki fiyat düşüşleri pay başına yarar üzerinde kıymetli bir tesire sahip olabilirken, fiyat artışları hiçbir yarar sağlamaz.”

Kimilerine nazaran, Bitcoin’in evvelki döngülerine bakıldığında, büyük olmasına karşın, bunun üzere bir piyasa gerilemesi görünüşte olağandır. Blokzinciri tahlil şirketi Glassnode, bir raporda şu anda gördüğümüz şeyin 2017 boğası sırasında beş büyük geri çekilme ile dengeli olduğunu söyledi. Lakin kimi uzmanlar hala emin değil.

Eski bankacı ve analist Alex Kruger da bunun hakkında yorum yapmak için şimdi çok erken olduğunu söyledi. Kruger şunları söyledi:

“Ancak geriye dönüp bakıldığında netleşecek. Bu, gecikmiş kolay bir düzeltme değildi. Boyut ve sürat olarak bir Siyah Kuğu (Siyah Kuğu “Black Swan” varsayım edilmesi sıkıntı, beklenmedik olaylar için kullanılır) idi. Korona çöküşü bir yana, 2013 yılından bu yana yapılan en büyük düzeltmeydi.”

Piyasa kıymeti açısından piyasanın en büyük ikinci varlığı olan Ethereum da misal halde düşüşten derinden etkilendi. Kripto para ünitesi 2021’de büyük bir çıkış yakaladı ve yıllık karlar açısından Bitcoin’den bile daha uygun performans gösterdi. Lakin, yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesini çevreleyen yükseliş hissine ve analistlerin onu daha da cazip bir yatırım haline getirebileceğini argüman ettiği protokol değişikliklerine karşın ETH, Kara Çarşamba olarak isimlendirilen son düşüşte pahasının yaklaşık %58’ini kaybetti.

Bununla birlikte Kruger, başka varlıkların nasıl performans gösterdiğine bakılmaksızın ferdî olarak Ethereum’un epeyce yükseleceğine inandığını söylüyor. “Ancak, ETH için Bitcoin‘i takip etmeden sürdürülebilir bir biçimde yükselmek çok zor” dedi. Hakikaten Bitcoin hala kripto para trenini çalıştıran motor olarak hareket ediyor.

Bitcoin Haberleri

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Yine Kırmızı Bölgede, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında 37.000 dolarlık direnci aşamadı. BTC düşüyor ve 34.000 doların altında daha fazla kayıp riski altında …

Tarih:

on

Yazar

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında 37.000 dolarlık direnci aşamadı. BTC düşüyor ve 34.000 doların altında daha fazla kayıp riski altında. NewsBTC’den Aayush Jindal’ın teknik tahliline nazaran:

 • Bitcoin, 36.000 dolar ve 37.000 dolar direnç düzeylerinin yakınında birçok mahzurla karşı karşıya.
 • Fiyat şu anda 37.000 dolar ve 100 saatlik kolay hareketli ortalamanın epey altında süreç görüyor.
 • BTC/USD paritesinin saatlik grafiğinde (Kraken datalarına göre) 36.000 dolar civarında dirençle oluşan değerli bir düşüş trendi çizgisi var.
 • Parite, 34.000 dolarlık takviyenin ve 33.200 doların altına düşerse büyük ölçüde düşebilir.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Kırmızıya Döndü

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin, 37.000 dolarlık direnç bölgesini temizlemek için birkaç teşebbüste bulundu, fakat başarısız oldu. Son düşük düzey, BTC yine yükselmeden evvel 33.650 dolar civarında oluştu.

34.000 dolar ve 35.000 dolar direnç düzeylerini kırdı. Ayrıyeten 40.417 dolardan 33.650 dolara yanlışsız düşüş hareketinin %23.6 Fib geri çekilme düzeyinin üzerinde bir kırılma oldu.

Bitcoin ayrıyeten 37.000 doların ve 100 saatlik kolay hareketli ortalamanın hayli altında süreç görüyor. Ayrıyeten BTC/USD paritesinin saatlik grafiğinde 36.000 dolar civarında dirençle oluşan kıymetli bir düşüş trendi çizgisi var.

Üst tarafta, ani bir direnç 35.500 dolar düzeyinin yakınında bulunuyor. Birinci büyük direnç 36.000 dolar düzeyine ve trend çizgisine yakın. Bir sonraki büyük direnç 37.000 dolar düzeyine yakın. Bu, 40.417 dolardan 33.650 dolara yanlışsız gerçekleşen düşüş hareketinin %50 Fib geri çekilme düzeyine yakın.

37.000 dolar direnç bölgesinin üzerinde bir kapanış, istikrarlı bir artış için kapıları açabilir. Boğalar için bir sonraki büyük pürüz 40.000 dolar düzeyine yakın.

Bitcoin (BTC) Daha Fazla Düşer mi?

Birinci büyük dayanak 34.000 dolar düzeyine yakın. 34.000 dolarlık dayanağın altında olumsuz bir kırılma olursa, fiyat önümüzdeki seanslarda 32.000 dolarlık dayanak bölgesine hakikat düşebilir. Daha fazla kayıp, 30.000 dolar düzeyinin test edilmesi için yolu temizleyebilir.

Teknik Göstergeler

 • Saatlik MACD – MACD, düşüş bölgesinde yavaş yavaş sürat kazanıyor.
 • Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi) – BTC/USD için RSI artık 50 düzeyinin altında.
 • Ana Takviye Düzeyleri – 34.000 akabinde 32.000 ABD Doları
 • Ana Direnç Düzeyleri – 35.500, 36.000 ve 37.000 ABD Doları

Okumaya Devam Et

Bitcoin Haberleri

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Sinyalleri Gösteriyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı düşüş işaretleri gösteriyor ve ABD Doları karşısında 40.000 doların çok altında süreç görüyor. BTC’nin yakın vadede kayıpları 34 …

Tarih:

on

Yazar

Bitcoin fiyatı düşüş işaretleri gösteriyor ve ABD Doları karşısında 40.000 doların çok altında süreç görüyor. BTC’nin yakın vadede kayıpları 34.000 dolar ve 32.000 doların altına çekmesi beklenen. NewsBTC’den Aayush Jindal’ın teknik tahliline nazaran:

 • Bitcoin 40.000 doların üzerine çıkamadı ve 38.000 doların altına yeni bir düşüş başladı.
 • Fiyat şu anda 40.000 doların ve 100 kolay hareketli ortalamanın (4 saat) epey altında süreç görüyor.
 • BTC/USD paritesinin 4 saatlik grafiğinde (Kraken datalarına göre) 37.500 dolar civarında dirençle oluşan büyük bir düşüş trendi çizgisi var.
 • Parite 38.000 dolar ve 40.000 doların altında süreç gördüğü sürece düşmeye devam edebilir.

Bitcoin (BTC) Düşüşünü Sürdürdü

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçen hafta, Bitcoin fiyatı ABD Doları karşısında 35.000 dolar düzeyinin üzerinde güzel bir toparlanma başlattı. BTC/USD paritesi 38.000 dolar direnç düzeyini bile kırdı.

Fakat fiyat 40.000 dolar düzeyinin üzerine çıkamadı ve 100 kolay hareketli ortalamanın (4 saat) hayli altında kaldı. Fiyat 40.971 dolar civarına kadar yükseldi ve akabinde yeni bir düşüşe başladı. 38.000 dolarlık dayanak düzeyinin altında bir kırılma oldu.

Bitcoin, 31.296 dolardan 40.971 dolara yanlışsız gerçekleşen yükseliş hareketinin %50 Fib geri çekilme düzeyinin altında süreç gördü. BTC/USD paritesinin 4 saatlik grafiğinde 37.500 dolar civarında dirençle oluşan büyük bir düşüş trendi çizgisi de var.

Parite şu anda 31.296 dolardan 40.971 dolara üst taraflı hareketin %76.4 Fib geri çekilme düzeyini test ediyor. 34.000 dolar ve 33.500 dolar dayanak düzeylerinin altında aşağı taraflı bir kırılma olursa, düşüşün hızlanması mümkündür.

Bir sonraki büyük takviye 31.250 dolar düzeyinin yakınında ve bunun altında fiyatın yakın vadede 30.000 dolar dayanak düzeyini test etmesi beklenen.

Bitcoin (BTC) Yükselir mi?

Bitcoin 33.500 dolar düzeyinin üzerinde sabit kalırsa, yeni bir artış başlayabilir. Üst istikamette birinci direnç 36.500 dolar düzeyine yakın.

Birinci büyük direnç trend çizgisine yakın ve 38.000 dolar. Ana direnç şu anda 40.000 dolara yakın. Yakın vadede istikrarlı bir artış başlatmak için 40.000 doların üzerinde bir kapanış kaide. Bir sonraki kıymetli mani 45.000 dolar olabilir.

Teknik Göstergeler

 • 4 saat MACD – BTC/USD için MACD, düşüş bölgesinde ivme kazanıyor.
 • 4 saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi) – BTC/USD için RSI şu anda 50 düzeyinin hayli altında.
 • Ana Dayanak Düzeyi – 33.500 ABD Doları
 • Ana Direnç Düzeyi – 38.000 ABD Doları

Okumaya Devam Et

Bitcoin Haberleri

Robert Breedlove’dan 2031 Yılı İçin Bitcoin (BTC) İddiası Geldi 2021

Kripto danışmanlık firması Parallax Digital’in CEO’su, önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD dolar arzının devasa oranda genişleyeceğini düşünüyor …

Tarih:

on

Yazar

Kripto danışmanlık firması Parallax Digital’in CEO’su, önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD dolar arzının devasa oranda genişleyeceğini düşünüyor. Bunun da Bitcoin’in meteorik bir biçimde yükselmesiyle sonuçlanacağını ve 12.5 milyon dolara yükselebileceğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Robert Breedlove, Kitco NEWS ile yaptığı yeni bir röportajda, başkan kripto paranın %50 oranında düşmesini ve Bitcoin’in oynak yapısını ele ladı.

“Oynaklık, fiyat keşfinin doğal bir fonksiyonudur. Piyasa pahası arttıkça, daralma eğilimi gösterir. Bu sebeple piyasa pahası ile zıt orantılıdır. Bu sebeple aslında Bitcoin oynaklığının da daraldığını gördük. Bir bedel deposu olarak nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Yani Bitcoibn gerçek vakitli olarak paha kazanan bir varlık. Global bir bedel deposu olan 250 trilyon dolarlık bir pazar için rekabet ediyor.

Tarihi olarak altın, bir kıymeti temsil eden en değerli şeydi. Bitcoin bize radikal olarak yeni bir şey sunuyor. Bitcoin harika bilgiye dayalı bir paradır. Arzın esnek olmaması, piyasa aktörlerinin bir paha deposunda aradığı en değerli özelliktir.”

Breedlove, Bitcoin fiyatının ABD doları arzındaki patlamayla birlikte artacağını kestirim ediyor.

“Para arzının genişlemesi bir kanunla düzenlenir. İhraç ve amortismanı hızlandırma yasası denir. Ne kadar çok para basarsanız, sistemin devam etmesi için daha sonra o kadar çok para basmanız gerekir. ABD M2 (para arzı) genişlemesinin önümüzdeki dört yıl içinde muhtemelen tekrar ikiye katlanacak. Ve sonra beklentim tekrar ikiye katlanması tarafında. On yıl sonra her yıl bu oran %100 oranında artacak.

O vakte kadar, para arzındaki genişleme nedeniyle, 100 trilyon ABD Doları’ndan 1.250 trilyon M2’ye yükseldi. Bitcoin, on yılın sonunda nominal olarak 12,5 milyon ABD Doları kıymetinde olacak. “

Parallax Digital’in lideri, önde gelen kripto varlığı tepeye çıkmadan evvel BTC’nin %750’nin üzerinde artmasını beklediğini ekliyor.

“Daha evvel bir model göndermiştim. Bitcoin tepesi 244.000 dolar olarak görünüyordu. Bunu üç sene evvel yayınladık ve Twitter’da hala etkin olarak yayınlanıyor. Bu modeli COVID’in akabinde değiştirdim zira ABD doları üzerindeki enflasyonist baskıların bilhassa baskı başladıktan yaklaşık 18 ay sonra bilhassa bariz hale geleceğini düşünüyorum ki bu da bir sonraki Bitcoin fiyat tepesine paralel olacak. Sanırım bu pazar döngüsünde 300.000 doları kırabiliriz… Kesin olmak gerekirse 307.000 dolar, şu anki model fiyatımız bu.”

Okumaya Devam Et

Son Haberler

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Yine Kırmızı Bölgede, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında 37.000 dolarlık direnci aşamadı. BTC düşüyor ve 34.000 doların altında daha fazla kayıp riski altında...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Sinyalleri Gösteriyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı düşüş işaretleri gösteriyor ve ABD Doları karşısında 40.000 doların çok altında süreç görüyor. BTC’nin yakın vadede kayıpları 34...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Robert Breedlove’dan 2031 Yılı İçin Bitcoin (BTC) İddiası Geldi 2021

Kripto danışmanlık firması Parallax Digital’in CEO’su, önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD dolar arzının devasa oranda genişleyeceğini düşünüyor ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bu NFT, Global Sıcaklık 2 Derece Artarsa Kendini Yok Edecek 2021

DAO terra0, global sıcaklığın kritik bir noktaya çıkması halinde, herkesin onu yok edebilmesi için yeni bir NFT kodladı. Son dakika...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Önde Gelen Fon Yöneticisi Cathie Wood, Bitcoin’deki (BTC) Düşüşün Nedenlerini Ele Aldı 2021

Önde gelen fon yöneticisi Cathie Wood, CoinDesk’in düzenlediği Consensus 2021 etkinliğinde konuştu. Wood, son vakitlerde Bitcoin’in yaşadığı ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Değerli Pürüzlerle Karşı Karşıya, Kritik Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında hala 40.000 ve 41.000 doları temizlemek için gayret ediyor. 37.000 dolar ve 36.500 doların altında...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor 2021

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Birtakım uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Riskini Koruyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD doları karşısında değerli 40.000 dolarlık direnç bölgesini temizleyemedi. BTC kazanımlarını düzeltiyor ve 36.000 dolar ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Fidelity’nin Bitcoin (BTC) Fonu Satışları 100 Milyon Doları Geride Bıraktı 2021

Geçtiğimiz Ağustos ayında Fidelity Investments’ın genel müdürü Peter Jubber tarafından başlatılan Wise Origin Bitcoin (BTC) Index Fund I, 26 ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) ETF’leri, ABD’nin Talebini Karşılayabilir mi? 2021

Bitcoin (BTC) ETF’leri Kanada’da epey uygun bir performans göstermiş durumda. Fakat Kanada pazarı, ABD pazarının onda biri büyüklüğünde yer ...

Trendler