Connect with us

Analizler

Ripple’ın (XRP) “Adil Bildirim” Savunması Başarılı Olursa, SEC Büyük Zahmet Yaşayabilir 2021

SEC, geçtiğimiz Aralık ayında Ripple (XRP) Labs aleyhine, kayıtsız menkul değer satışı teziyle dava açtı. Şirket misilleme olarak iki değerli …

Tarih:

on

SEC, geçtiğimiz Aralık ayında Ripple (XRP) Labs aleyhine, kayıtsız menkul değer satışı teziyle dava açtı. Şirket misilleme olarak iki değerli savunma gerçekleştirdi. Bu savunmalardan birisi de “adil bildirim olumlu savunma” idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lakin düzenleyici kurum, artık Ripple’ın adil ihtar savunmasını çürütmek için harekete geçti. Daha evvel bildirildiği üzere, SEC, kelam konusu savunmanın “kanuni olarak” başarısız olduğunu argüman etmişti. SEC mektubunda, Ripple’ın tüm savunmasının Upton v. SEC davası etrafında döndüğünü tez etti. Ek olarak, ajans ayrıyeten, Upton’un bir SEC bölge mahkemesi davasındaki ihlalleri reddetmek için hiçbir vakit başvurmadığını ve rastgele bir mahkemenin, Upton savunmasının SEC’in yasal ihlal suçlamalarını çürütmesine müsaade vermediğini tez etti.

SEC nihayetinde Upton davasını devam eden davadan ayırmaya çalıştı. Bu biçimde adil bir ihbar savunmasının uygulanamayacağını sav etti. Avukat Jerney Hogan, hususla ilgili şunları söyledi:

“Bir hukuk kuralının muhakkak bir durumda uygulanmamış olması, onu kaldıramayacağınız manasına gelmez.”

SEC – Kik Interactive Inc. davasını emsal olarak kullanan SEC, Yargıç Hellerstein’ın sanıkların Upton savunmasını “akıllıca reddettiğini” vurgulayarak devam etti. Hogan, SEC’in önergesinin mahkeme tarafından kabul edilme ihtimali hakkında yorum yaparak, şunları söyledi:

“Burada Ripple’in “adil bildirim” savunması hakkında ret kararı verileceğini düşünüyorum.”

Ek olarak, SEC’in birinci günden beri Kik Interactive hadisesinden yararlanmaya çalıştığını da belirtmek gerekir. Firmanın 2017’de bir ICO’su vardı ve Ripple ile misal münasebetlerle dava açıldı. O devir teknoloji ile ilgili çok fazla bilgisi olmayan Yargıç Hellerstein, Kik’in kripto satışlarının yasadışı menkul değer satışı olduğuna karar verdi. Avukat devam etti:

“SEC, Ripple hadisesini tıpkı Kik Interactive hadisesi üzere göstermeye çalışıyor ve Ripple bu mevzuda çok dikkatli olmak zorunda kalacak… Bir manada, bağlayıcı olmayan emsal ile uğraşmak konusunda berbat bir durum kelam konusu.”

Adil ikaz savunmasının neden değerli olduğunu daha da açıklayan Hogan, Ripple adil ihtar savunmasını kazanırsa, gelecekte dava açabilecek öteki kripto firmalarının da bundan yararlanacağını argüman etti.

“Adil bildirim savunması, muvaffakiyete ulaşırsa ve Ripple kazanırsa, SEC’e karşı büyük bir savunma geliştirilecek.”

Burada, Ripple adil ihtar savunmasını kaybetse bile karara daha fazla itiraz edebileceklerini belirtmekte yarar var. Temyiz mahkemesi, Yargıç Torres’in kusurlu olduğunu ve Ripple’ın adil bir bildirimde bulunmadığını belirlerse, SEC için işler berbat gidecek ve bu karar gelecekteki tüm kripto para davaları için bağlayıcı olacak. Hogan kelamlarını şu halde tamamladı:

“Bu olursa SEC daha fazla kripto para davası açamayacak. Münasebetiyle, Adil Bildirim savunması şu anda SEC’e baskı uygulayan ana şeydir ve baskı da anahtardır.”

Analizler

Cardano Yaratıcısı Charles Hoskinson: Merkez Bankaları Yok Olacak ve Kripto Paralar Onların Yerini Alacak 2021

Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson, kripto para ünitesi sanayisinin “yozlaşmış klâsik finansal sistemin” panzehiri olduğunu sav etti …

Tarih:

on

Yazar

Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson, kripto para ünitesi sanayisinin “yozlaşmış klâsik finansal sistemin” panzehiri olduğunu sav etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Cardano’dan Charles Hoskinson, merkez bankalarının yavaşça ortadan kaybolacağını söyledi. Ayrıyeten, kriptonun mevcut finansal sistemin tedavisi olduğunu sav etti.

Kripto Paralar Panzehirdir

Hoskinson, yakın tarihli bir görüntüde finansal ekosistem ve kripto para ünitelerinin ehemmiyeti hakkındaki fikirlerini paylaştı. Merkez bankalarının artık evvelce olduğu üzere verimli kurumlar olmadığını söz ederek, onları yavaş ve yozlaşmış olarak nitelendirdi. Hoskinson daha da ileri giderek bunların yakında ortadan kaybolacağını öne sürdü:

“Geri dönemezsin. Bunu değiştiremezsin, o cini şişeye geri koyamazsın. Merkez bankaları kaybolacak. Bu olacak. Klâsik eski bankalarınız kaybolacak. Kayırmacı, yozlaşmış ve yavaş olan ödeme rayları kaybolacak.”

Cardano’nun kurucusu, mevcut finansal sistemin büsbütün kusurlu olduğunu savundu. Örneğin, gelişmekte olan bir ülkedeki çiftçiler, bir bankacılık kurumundan krediye erişmeyi son derece sıkıntı buluyorlar ve bulsalar bile, bu makul olmayan bir formda değerli oluyor. Ayrıyeten yurt dışında ailelerine para gönderen bireyler çok yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyor.

Bu örnekleri verdikten sonra Hoskinson, kripto para ünitelerinin “bu bozuk finansal ağın” “panzehiri” olacağını söyledi. Cardano’nun kurucusu, dijital varlıkların “dünyayı değiştireceğini” belirterek daha da ileri gitti.

”Asla bizimkinin risk içeren bir dal olduğunu söylemelerine müsaade vermeyin. Bizim sistemimiz, yolsuzluk ve adam kayırmacılığın panzehiri olan bir sanayi. Onlarınki ise bir hayal kırıklığı sanayisidir.”

Okumaya Devam Et

Analizler

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Para Ünitelerinde Bir Yasak Olmadığını Açıkladı 2021

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların müşterilerinin hesaplarını kripto para ile uğraştıkları için kapatamayacaklarını açıkladı. Son …

Tarih:

on

Yazar

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların müşterilerinin hesaplarını kripto para ile uğraştıkları için kapatamayacaklarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hindistan Merkez Bankası, kripto para ile uğraşan hesaplar için bankacılık hizmetlerinde rastgele bir yasak olmadığını argüman ederek kripto para üniteleri konusundaki tavrını netleştirdi. Ayrıyeten bankacılık kurumlarının dijital varlıklara dahil olan müşteriler için durum tespiti süreçleri yürütmesine müsaade verdi:

“Bununla birlikte, belirtilen başka kuruluşların yanı sıra bankalar, müşteri durum tespiti süreçlerini aşağıdakilere ait standartları düzenleyen düzenlemelere uygun olarak yürütmeye devam edebilir: Müşterinizi Tanıyın (KYC), Kara Para Aklamayı Tedbire (AML), Terörizmin Finansmanıyla Gayret (CFT) ve denizaşırı havaleler için Döviz İdaresi Yasası (FEMA) kapsamındaki ilgili kararlara uygunluğun sağlanmasına ek olarak, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi Yasası (PMLA).”

Geçtiğimiz haftalarda, HDFC Bank ve SBI Card üzere büyük bankalar, RBI’nin 2018 tarihli genelgesine atıfta bulunarak müşterilerini kripto para ünitesi süreçleri yapmamaları konusunda resmen uyarmıştı. Lakin merkez bankası genelgenin artık geçerli olmadığına dikkat çekiyor:

“Bu prestijle, Yargıtay’ın kararına nazaran, genelge yargıtay kararı tarihinden itibaren geçerliliğini yitirdiğinden, alıntı yapılamaz.”

The Economic Times’ın yakın tarihli bir haberinde, Hindistan hükümetinin kripto para tutmayı, ticaretini ve madenciliğini yasaklayan acımasız planını yine ele alacağını belirtmişti.

Okumaya Devam Et

Analizler

Kripto Para Platformları Kullanıcılar İsmine Stopaj Uygulayabilir 2021

Hürriyet Gazetesi’nden Sevinç Karanfil’in haberine nazaran kripto paralarla ilgili yapılan çalışmalarda sermaye koşulunun yanı sıra stopajın da …

Tarih:

on

Yazar

Hürriyet Gazetesi’nden Sevinç Karanfil’in haberine nazaran kripto paralarla ilgili yapılan çalışmalarda sermaye koşulunun yanı sıra stopajın da görüşüldüğü belirtildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Daha evvel verdiğimiz bir haberde yetkililerin kripto paralarla ilgili çalışmada çeşitli kurumlardan görüş istediğini sizlere duyurmuştuk. Karanfil de haberinde bu noktaya vurgu yaparak, Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumundaki çalışmaya; SPK, Gelir Yönetimi, Merkez Bankası ve BDDK’nın katıldığını belirtti. Çalışmanın hedefinin ise yatırımcının korunması, kripto paraların alım satımında kontrolün sağlanması ve nezaret düzeneklerinin güçlendirilmesi olduğu söz ediliyor. Birinci planlanan düzenlemeler ortasında şunların yer aldığı belirtildi:

  • Lisans kaidesi
  • Minimum sermaye kaidesi
  • Teknik yeterlilik koşulu
  • Kurumda çalışanlarda SPK lisansı koşulu

Stopaj Konusu Üzerinde Duruluyor

Şu anda bilindiği üzere kripto paralarla alakalı vergi düzenlemesi de dahil olmak üzere rastgele yasal bir altyapı bulunmuyor. Çalışmalar kapsamında vergilendirmeye yönelik ülke örneklerinin incelendiği yazan haberde Türkiye’de stopaj alınması üzerinde durulduğu söz edildi. Kıscası aracı kurum müsaadesi alan kripto para platformları kullanıcıları ismine stopaj uygulayabilecek. Bu da platformların vergilendirmede aracı olmasını sağlayacak.

Ayrıyeten kripto para ünitelerinin emtia kabul edilmesi durumunda ise alım satım yapanların mükellef olmasının da gündeme geleceği haberde yer alan kıymetli ayrıntılardan.

22 Kripto Para Borsası Var

Haberde yer alan bilgilere nazaran Türkiye’de 22 adet kripto para borsası var. Lakin bu sayının merdiven altı firmalarla bir arada 40’ı bulduğu tabir ediliyor. Haberde ayrıyeten 22 borsanın, borsa biçiminde hareket ettiği, kalan 18 borsanın ise firma üzere hareket ettiği yani yatırımcıların paralarını firmalara verdiği ve firmaların yatırımcılar ismine alım yaptığı bilgisi yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Son Haberler

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Yine Kırmızı Bölgede, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında 37.000 dolarlık direnci aşamadı. BTC düşüyor ve 34.000 doların altında daha fazla kayıp riski altında...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Sinyalleri Gösteriyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı düşüş işaretleri gösteriyor ve ABD Doları karşısında 40.000 doların çok altında süreç görüyor. BTC’nin yakın vadede kayıpları 34...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Robert Breedlove’dan 2031 Yılı İçin Bitcoin (BTC) İddiası Geldi 2021

Kripto danışmanlık firması Parallax Digital’in CEO’su, önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD dolar arzının devasa oranda genişleyeceğini düşünüyor ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bu NFT, Global Sıcaklık 2 Derece Artarsa Kendini Yok Edecek 2021

DAO terra0, global sıcaklığın kritik bir noktaya çıkması halinde, herkesin onu yok edebilmesi için yeni bir NFT kodladı. Son dakika...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Önde Gelen Fon Yöneticisi Cathie Wood, Bitcoin’deki (BTC) Düşüşün Nedenlerini Ele Aldı 2021

Önde gelen fon yöneticisi Cathie Wood, CoinDesk’in düzenlediği Consensus 2021 etkinliğinde konuştu. Wood, son vakitlerde Bitcoin’in yaşadığı ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Değerli Pürüzlerle Karşı Karşıya, Kritik Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında hala 40.000 ve 41.000 doları temizlemek için gayret ediyor. 37.000 dolar ve 36.500 doların altında...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor 2021

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Birtakım uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Riskini Koruyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD doları karşısında değerli 40.000 dolarlık direnç bölgesini temizleyemedi. BTC kazanımlarını düzeltiyor ve 36.000 dolar ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Fidelity’nin Bitcoin (BTC) Fonu Satışları 100 Milyon Doları Geride Bıraktı 2021

Geçtiğimiz Ağustos ayında Fidelity Investments’ın genel müdürü Peter Jubber tarafından başlatılan Wise Origin Bitcoin (BTC) Index Fund I, 26 ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) ETF’leri, ABD’nin Talebini Karşılayabilir mi? 2021

Bitcoin (BTC) ETF’leri Kanada’da epey uygun bir performans göstermiş durumda. Fakat Kanada pazarı, ABD pazarının onda biri büyüklüğünde yer ...

Trendler