Connect with us

GÜNCEL HABERLER

YENİLEME 1-Basında bugün – 5 Ağustos Pazartesi 2021

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır) ANKARA, 5 Ağustos (Reuters) – (Dünya …

Tarih:

on

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 5 Ağustos (Reuters) –

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

— ABD, 24 saat içinde iki kanlı hücumla adeta sarsıldı: 29 meyyit. Saldırganlardan birinin Yeni Zelanda'daki cami katliamlarını yapan cani üzere bir manifesto bıraktığı öne sürülüyor.

— Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Bursa Kent Hastanesi ile İstanbul-İzmir Otoyolu'nun açışını gerçekleştirdi.

— TÜİK datalarına nazaran, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistler ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar, birinci altı ayda giysi ve ayakkabıya 1.5 milyar dolar harcama yaptı.

— Hesabında 1 milyon lira üzeri parası olan mudi sayısı, yılın birinci yarısında 21,050 kişi artarak 200,000'i aştı.

— 2021 yılı “Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması Yılı” ilan edildi. Global olarak 5-17 yaş aralığında 152 milyon çocuk personel bulunduğu iddia ediliyor.

— KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersaray, Kıbrıs Rum tarafını, Maraş sürecine o denli ya da bu türlü dahil edecek bir şeyi kabul etmemiz kelam konusu değildir” dedi.

HÜRRİYET

— Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun açılışında “Fırat'ın doğusunda da gireceğiz. Biz bunu Rusya ve Amerika ile paylaştık” dedi.

— İsmi “hafif”, külfeti “ağır.” Türk otomotiv endüstrisinin en kıymetli kozu olan hafif ticari araçlar iç pazarda kan kaybediyor.

— Kopya oteller çetesi. Otellerin internet sitelerini birebir kopyalayıp rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşların kredi kartından para çeken çete çökertildi.

— Bir taraftan araba satışlarında azalma, öteki taraftan hasar maliyetlerindeki artış sebebiyle kaskolu araç sayısı yılın birinci yarısında %9 azaldı.

— Yargıtay, rastgele bir işte çalışmayan konut bayanının trafik kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle hükmedilen “destekten mahrum kalma tazminatının” hesaplanmasında bayanın taban fiyatlı olarak kabul edilmesi gerektiğine karar verdi.

— İran İhtilal Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi'nde 700,000 litre kaçak akaryakıt taşıdığı öne sürülen yabancı bandıralı bir tankere el koydu ve yabancı asıllı yedi kişi gözaltına aldı.

SABAH

— Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ivme kazandırmak için çalışma yürüten Cumhurbaşkanlığı, yeni sistemle ilgili vatandaşın da görüşünü alacak.

— Türkiye'ye çağ atlatan iki dev eser daha. Lider Erdoğan, İstanbul-İzmir ortasını 100 kilometre kısaltan otoyol ile 135 yataklı Bursa Kent Hastanesi'ni görkemli bir merasimle açtı.

— Emlakbank lokal üretimi artırmak için yeni formül geliştirdi. Buna nazaran, yatırımcıların fabrikasını banka kuracak. Ayda 1,000 metrekarelik tesisi, sanayiciye 19,000 TL'ye kiralayacak.

— Ticaret Bakanı Pekcan: İhtisas hür bölgelerine milletlerarası yatırımcıları çekmeyi, buraları teknoloji seraları haline getirmeyi ve teknoloji yatırımlarını çekmeyi planlıyoruz.

— Fakir ailelerin çocuklarına yardım ölçüsünde 128,988 çocuğa ulaşıldı. Çocuklar yalnızca maddi değil, birebir vakitte kültürel ve toplumsal manada da destekleniyor.

— AYM'nin (akademisyenlerle ilgili) gerekçeli kararında, akademisyenlerin PKK talimatıyla hareket ettiğinin kanıtı olan dava belgesindeki polis tutanaklarını yok saydığı ortaya çıktı.

DÜNYA

— “Alipay’e onay çıksın, 1 milyon Çinli turist gelir.” Yüksek gelirli Çinli turistlerin Türkiye’de rahat harcama yapması için ödeme sisteminde yeni düzenleme isteniyor.

— Yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam mevduatı 1.2 trilyon liraya çıktı.

— KKTC İktisat ve Güç Bakanı Hasan Taçoy: Kuzey Kıbrıs yatırıma aç bir ülke. Burada yapılacak yatırımlara dayanağımız tamdır.

— Dünya nüfusunun %56’sı yani 4.33 milyar kişi internet kullanıyor. Çin 829 milyon kullanıcı sayısı ile bir numara. Türkiye, 69 milyon kullanıcı sayısı ile dünyada en çok internet kullanan 12. ülke olarak ön plana çıkıyor.

— Karsan Fransa’daki yerleşik distribütörü Hervouet Corporate Industry şirketi ile iştirak mutabakatı imzalayarak şirkette %50 hisse sahibi oldu.

— Volvo Cars Turkey Genel Müdür Sabri Sözen: Daralan pazara karşın yılı 3,650 adet satış ve %5 büyümeyle kapatmayı planlıyoruz.

— Sanofi Türkiye’den Ar-Ge’ye 295 milyon lira yatırım. İtalya'daki antibiyotik üretimini de Türkiye'ye taşıyacaklar.

CUMHURİYET

— İhanete dur de! Kazdağları'nda ömür, tabiat ve tarihe atağa karşı aksiyon günü. Çevreciler, 2 kilometre yürüyerek Kazdağları için ömür daveti yapacak.

— “Deli Dumrul” otoyolu. İstanbul-İzmir ortasında yapılan 426 kilometrelik otoyolun geçiş fiyatı cep yakacak. 3.5 saat yol gitmek için yüzlerce lira harcanacak.

— Hükümet memurlara artırım teklifini bayram sonrasına bıraktı. Artırım pazarlığını dört güne sıkıştırdılar.

— Tarımda 4.3 milyarlık batık. Takipteki kredi ölçüsü 2019 Haziran’da bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %54.8 artarak 4.3 milyar TL’ye yükseldi.

— Temmuz'da ÖTV artışıyla Türkiye, (%87) sigara vergisinde dünya başkanı oldu. 18.5 liraya satılacak sigaranın 15.67 lirası vergi olacak.

— “Güvenli bölge” için ABD ile yeni görüşme. ABD, 15 kilometre derinliği önerirken, Türkiye ise 32 kilometrede ısrarlı.

SÖZCÜ

— Kazdağları'ndaki katliam göstere göstere geldi. Tehlikeyi birinci fark eden MHP oldu. 2007'de Meclis'e araştırma önergesi verdi. Akabinde dört önerge daha verildi. Lakin iktidar dikkate almadı!

— 4. Harika Kongre'den sonra Güzel Parti'nin yeni vitrini belirli oldu. Genel Lider Meral Akşener'in “A Takımı” delegenin oylarıyla seçildi.

— Çeşitli nedenlerle fesih talebi reddedilen zordaki müteahhitlere mühlet uzatımı ve evre hakkı verildi. Kararın müteahhitleri iflastan kurtarabileceği belirtiliyor.

— Tes-İş Sendikası Genel Lideri Ersin Akma: Hükümetin kamu emekçisi için yaptığı %6+4'lük artırım teklifi beklentilerimizi karşılamaktan çok uzak.

— ESK, yerli besiciyi geri çeviriyor. Et ve canlı hayvan ithalatında Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı.

— Otomotiv kesimi Temmuz ayında %5 artışla 2.9 milyar dolar ihracata imza attı. Dalın Ocak-Temmuz ihracatı ise %5 azalarak 18.2 milyar dolar oldu.

GÜNCEL HABERLER

SEC Avukatı Bliss, Ripple (XRP) Davasından Çekilmek İçin Harekete Geçti 2021

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nda kıdemli duruşma danışmanı olan Dugan Bliss, Ripple (XRP) davasından çekilmek için mahkemeye …

Tarih:

on

Yazar

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nda kıdemli duruşma danışmanı olan Dugan Bliss, Ripple (XRP) davasından çekilmek için mahkemeye müracaatta bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

10 yıldır SEC için çalışan Dugan Bliss, artık düzenleyici için çalışmayacağını lisana getirdi.

SEC, Bliss’in misyondan ayrılmasının akabinde Jorge G. Tenreiro, Daphna A. Waxman, Jon A. Daniels ve öbür avukatlar tarafından temsil edilecek.

Davayla ilgili tüm süreç, SEC avukatı Preethi Krishnamurthy tarafından denetleniyor.

Ripple davası hala keşif kademesinde yer alıyor. Gelen haberlere nazaran SEC, şimdilerde şahit sayısını arttırmak için çalışmalarına sürat vermiş durumda.

Mayıs ayının başında Yargıç Sarah Netburn SEC’in Mutabakat Zaptı (MoU) taleplerine yeşil ışık yakmıştı.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Meme’leri Token’larla Eşleştiren Göğüs.com, Önde Gelen Yatırımcılardan 5 Milyon Dolar Topladı 2021

Kısa mühlet evvel başlatılan Göğüs.com, Outlier Ventures, Digital Finance Group, Morningstar, Blockhype, Spark Digital Capital ve öbür …

Tarih:

on

Yazar

Kısa mühlet evvel başlatılan Göğüs.com, Outlier Ventures, Digital Finance Group, Morningstar, Blockhype, Spark Digital Capital ve öbür yatırımcılar dahil olmak üzere blokzinciri odaklı risk sermayesi fonlarından 5 milyon dolar topladı. Firma kendisini Dogecoin ve Wikipedia’nın bir karışımı olarak tanımlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Coindesk haberine nazaran, firma Perşembe günü yaptığı açıklamada bir düzineden fazla yatırımcının cinse katkıda bulunduğunu ve ek fonların melek yatırımcılar, Altitude Games CEO’su Gabby Dizon ve Polygon kurucu ortağı Sandeep Nailwal’dan geldiğini söyledi.

Dogecoin üzere “memecoin’ler” ve son aylarda popülaritesini artıran fungible tokenler (NFT’ler) ile şirket, iki pazarı birbirine bağlamayı hedeflediğini söyledi.

Göğüs.com, göğüs pazarlarını ve trendlerini “memetik token’lar”, NFT’ler ve dijital sanatla birleştirmek için yola çıktı. Kullanıcılar, temsil ettikleri meme’in algılanan pahasına nazaran token basabilirken, başkaları token’ları stake edebilir. Firma, her bir meme’in etrafındaki içeriğin topluluk tarafından belirlendiğini ve en tanınan meme’lerin özel NFT sanatını içeren mükafatlar aldığını söyledi.

Digital Finance Group yatırım lideri Joanna Liang, “Meme.com üzere göğüs ve göğüs pazarlarının, trendleri bulan yahut yaratan kullanıcıları güçlendirmenin umut verici ve yenilikçi bir yolu olduğuna inanıyoruz” dedi.

Meme’ler için CoinMarketCap

“Sir Stonks” unvanını kullanan Göğüs.com kurucu ortağı Mattias Tyrberg, 5 milyon dolarlık fonun platformun daha da geliştirilmesi, pazarlama ve kullanıcı büyümesi için kullanılacağını söyledi. Tyrberg, “Uzun vadeli planlarımız var ve bu fonla projeyi yıllarca teminat altına aldık” dedi.

Platform ayrıyeten meme’ler için bilgi izleme sunarak bedellerinin vakit içinde karşılaştırılmasına imkan tanıyacak. Platform ayrıyeten yaptığı basın toplantısında “memetik içeriğin CoinMarketCap’i” olmak istediğini aktardı. Tyrberg, “Bir meme’in popülaritesi hakkında hem iç hem de dış kaynaklardan data topluyoruz” dedi. “Harici, bahsetme sayısı yahut manzara paylaşımı olabilir.”

24 Mayıs’ta hizmete giren Göğüs.com, esasen çok sayıda göğüs verisi sağlayan, internet sitelerine dayalı kartlar oluşturmak ve toplamak için Marble.Cards isimli bir platforma sahip olduğunu da kelamlarına ekledi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Reuters siyaset ve ekonomi gündemi -5 Ağustos Pazartesi 2021

İSTANBUL, 5 Ağustos (Reuters) – -Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 11. Büyükelçiler Konferansı'nın açılış konuşmasını yapacak. Konferansta …

Tarih:

on

Yazar

İSTANBUL, 5 Ağustos (Reuters) –

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 11. Büyükelçiler Konferansı'nın açılış konuşmasını yapacak. Konferansta KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi de konuşma yapacak. (0830-1930)

-TÜİK Temmuz ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi ile Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi'ni açıklayacak. (1000)

Okumaya Devam Et

Son Haberler

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Yine Kırmızı Bölgede, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında 37.000 dolarlık direnci aşamadı. BTC düşüyor ve 34.000 doların altında daha fazla kayıp riski altında...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Sinyalleri Gösteriyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı düşüş işaretleri gösteriyor ve ABD Doları karşısında 40.000 doların çok altında süreç görüyor. BTC’nin yakın vadede kayıpları 34...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Robert Breedlove’dan 2031 Yılı İçin Bitcoin (BTC) İddiası Geldi 2021

Kripto danışmanlık firması Parallax Digital’in CEO’su, önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD dolar arzının devasa oranda genişleyeceğini düşünüyor ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bu NFT, Global Sıcaklık 2 Derece Artarsa Kendini Yok Edecek 2021

DAO terra0, global sıcaklığın kritik bir noktaya çıkması halinde, herkesin onu yok edebilmesi için yeni bir NFT kodladı. Son dakika...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Önde Gelen Fon Yöneticisi Cathie Wood, Bitcoin’deki (BTC) Düşüşün Nedenlerini Ele Aldı 2021

Önde gelen fon yöneticisi Cathie Wood, CoinDesk’in düzenlediği Consensus 2021 etkinliğinde konuştu. Wood, son vakitlerde Bitcoin’in yaşadığı ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Değerli Pürüzlerle Karşı Karşıya, Kritik Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD Doları karşısında hala 40.000 ve 41.000 doları temizlemek için gayret ediyor. 37.000 dolar ve 36.500 doların altında...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor 2021

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Birtakım uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Riskini Koruyor, Değerli Düzeyler Neler? 2021

Bitcoin fiyatı, ABD doları karşısında değerli 40.000 dolarlık direnç bölgesini temizleyemedi. BTC kazanımlarını düzeltiyor ve 36.000 dolar ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Fidelity’nin Bitcoin (BTC) Fonu Satışları 100 Milyon Doları Geride Bıraktı 2021

Geçtiğimiz Ağustos ayında Fidelity Investments’ın genel müdürü Peter Jubber tarafından başlatılan Wise Origin Bitcoin (BTC) Index Fund I, 26 ...

Bitcoin Haberleri2 ay önce

Bitcoin (BTC) ETF’leri, ABD’nin Talebini Karşılayabilir mi? 2021

Bitcoin (BTC) ETF’leri Kanada’da epey uygun bir performans göstermiş durumda. Fakat Kanada pazarı, ABD pazarının onda biri büyüklüğünde yer ...

Trendler